Prinkipo’dan Khalki’ye Prens Adalarını Geziyoruz

ÜAL velileri için planlanan 16 Nisan 2018 Pazartesi tarihli turumuzda, Prens Adalarımızdan Büyükada (Prinkipo) ve Heybeliada’ (Khalki) yeniden keşfedeceğiz.

Program:

 

Bu gezimizde, Istanbul'un yüzlerce yıldır en önemli sayfiye yerlerinden birisi olan Prens Adaları’ndan Büyükada (Prinkipo) ve Heybeli (Halki) Adasını gezecegiz.

 

Gezimiz boyunca İstanbul gayrimüslim hayatına dair çok önemli gözlemlerde bulunacak, pek çok tarihi, turistik ve dini yapıyı göreceğiz. Gezimiz çoğunlukla Büyükada'da gerçekleşecektir. Eğer vaktimiz yeterse, hazır dibine kadar gitmişken Heybeliada'ya da dönüş yolunda bir çay içmelik uğrayabiliriz. 

 

Programımız 09:00'da Kadıköy'deki Adalar İskelesi önünde buluşmayla başlayacak. 09:20'deki Adalar vapuruna binecegiz. (Bu vapur 09.00'da Eminönü iskelesinden kalkmaktadır, dileyenler vapura Eminönü'nden de binebilirler.)

 

Kadıköy’den hareket ettikten sonra sırasıyla Kınalı, Burgaz ve Heybeliada iskelerine uğradıktan sonra, 1 saatlik keyifli bir yolculukla Büyükada’ya ulaşacağız. Henüz sabah zindeliği üzerimizdeyken Büyükada Rum Yetimhanesi’nin, dünyanın da en büyüklerinden birisi olan muhteşem ahşap binasına yürüyeceğiz. 20 dk civarı sürecek bu yürüyüş birazcık yoracak ama göreceğimiz yapı tüm yorgunluğumuzu alacak. Ardından dileklerimizin kabul olması için Aya Yorgi tepesine çıkacağız. Burada muhteşem bir manzara bizleri bekliyor.

Bu iki yürüyüşlü gezinin ardından ada merkezine döneceğiz. Aya Dimitri Kilisesi, Büyük Anadolu Kulüp Binası, Splendid Otel binasi, San Pasifiko Latin Kilisesi ve pekçok tarihi konağı görerek öğle yemeğimizi alacağız.

 

Yemekten sonra alışveriş ve sahilde çay-kahve keyfi için biraz serbest zamanımız olacak. Eğer istediğimiz zamanlamayı tutturabilmişsek, İstanbul’a dönüş yolunda Heybeliada’da kısa bir mola da vereceğiz. 17:30'daki dönüş vapurumuza kadar serbest zamanda ada sokaklarinin ve carşısının keyfini çıkarabilirsiniz. (Dileyenler dönüş saatlerini uzatarak 18:55 vapuruna da binebilirler).

Turumuzun liderliğini tecrübeli rehber Sinan Ercan yapmaktadır.

Notlar:

  • Katılımcı sayısı maksimum 20 kişi olacaktır.

  • Üst yaş grubu katılımcılar yürüyüş turlarında gruba uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

  • Tur boyunca katılımcıların rahatı ve yüksek tur kalitesi için kulaklık sistemi kullanılacaktır (ücrete dahil).

  • Öğle yemeği Büyükada’da balık menüsü olarak alınacaktır. Yemek ücreti tur ücretine dahil degildir.

  • Tur içindeki müze giriş ücretleri katılımcılara aittir. Müzeleri ziyaret edenler bu ücretleri öderler.

  • Adalara gidiş-dönüş vapur ücreti katılımcılara aittir.

  • Tur sınırlı sayıda kişi için yapıldığından, tura katılamama durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Ücret: 120 TL

Tura katılmak isteyen değerli velilerimiz ÜAL Okul Aile Birliği'nden Hülya Koca ile iletişime geçebilirler.

Hülya Koca  : 0 (532) 476 66 72

OAB ofisi      : 0 (216) 333 11 00 / 1159

E-posta         : dernek@uaa.k12.tr

       Üsküdar Amerikan Lisesi   Okul Aile Birliği   

ÜAL OAB sitemiz: www.ualoab.org

© 2019 Üsküdar Amerikan Lisesi - Okul Aile Birliği