Boğaz’ın Avrupa Yakası Kültür Turu

ÜAL velileri için planlanan 13 Şubat 2019 Çarşamba tarihli turumuzda, Emirgan’dan Kuruçeşme’ye kadar Boğaz’ın Avrupa yakasındaki tarihi ve dini yapıları gezecek, yüzlerce yıllık hikayelerini hep beraber öğreneceğiz.

“İstanbul, dünyada 2 kıtayı birleştiren veya ayıran bir noktada kurulmuş tek şehirdir. Bu onu coğrafi olarak eşsiz ve farklı yapıyor. Bu da şehrin ruhunun oluşmasını, gelişmesini ve şekillenmesini etkiliyor ve şehir var olduğu süre boyunca etkilemeye de devam edecek. Şehri tam ortasından ikiye bölen İstanbul Boğazı dünyanın en önemli su yollarından birisi olmanın yanında İstanbullular için de vazgeçilmez bir cennettir. Bugünkü turumuz işte bu cennetin Avrupa yakası boyunca semtlerini tanımamızı sağlayacak.”

Program:

 

Turumuza 08.00’de okulumuzdan servis aracımızla başlayacağız.

 

İlk durağımız Maslak Kasrı olacak. 1800’ler boyunca tahta geçmiş tüm padişahlar döneminde inşaatı çok uzun süre boyunca devam eden bu güzel av köşkü özellikle II. Abdülhamit zamanında en popüler dönemini yaşadı. Günümüzde İstanbul’un en kalabalık iş merkezlerinden birisi olan Maslak semtinin içinde gözlerden uzak bir vaha gibidir. Bu güzel köşkten sonraki durağımız; Emirgan’daki Atlı Köşk olarak da bilinen Sabancı Müzesi’ni olacak. Mısırlı Hıdiva Ailesinin konutuyken Sabancılar tarafından alınıp uzun yıllar ev olarak kullanılan bu güzel bina hem konumu hem de sahip olduğu koleksiyonu itibariyle İstanbul’un en gözde müzelerinden birisidir.

Sabancı Müzesi’nin ardından Emirgan Çınaraltı Sütiş’te öğle yemeğimizi serbest olarak alacağız.

 

Öğle yemeğinden sonra şehrimizin en az bilinen küçük müzelerinden birisini ziyaret edeceğiz; Aşiyan Müzesi. Ünlü şairimiz Tevfik Fikret’in ailesiyle 10 yıl yaşadığı Rumeli Hisarı Kalesi’nin dibindeki bu güzel Boğaziçi köşkü şairin hayatı hakkında doyurucu bilgi veren önemli; fakat hak ettiği ilgiyi görememiş bir müzedir. Aşiyan’dan sonra Bebek ve Arnavutköy’ü geçerek ulaşacağımız Kuruçeşme’de turumuzun son ziyaretini İstanbul Ortodoks cemaatinin en önemli ayazmalarından birisi olan Kuruçeşme Aya Dimitru Kilisesi’ne yapacağız.

Bu son ziyaretimizden sonra turumuz 14:30 civarı bitecek. Servis aracımız 15.00’da okulda olacak şekilde dönüş yoluna çıkacağız.

Notlar:

- Katılımcı sayısı max. 25 kişi olacaktır.

- Üst yaş grubu katılımcılar yürüyüş turlarında gruba uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

- Tur boyunca katılımcıların rahatı ve yüksek tur kalitesi için kulaklık sistemi kullanılacaktır. (Ücrete dahil)

- Öğle yemeği bedeli tur fiyatına dahil değildir.

- Tur içindeki müze giriş ücretleri katılımcılara aittir. Müzeleri ziyaret edenler bu ücretleri öderler.

 

Ücret: 120 TL

Tura katılmak isteyen değerli velilerimiz ÜAL Okul Aile Birliği'nden Hülya Koca ile iletişime geçebilirler.

Hülya Koca  : 0 (532) 476 66 72

Dernek ofisi : 0 (216) 333 11 00 / 1159

E-posta        : dernek@uaa.k12.tr

Üsküdar Amerikan Lisesi   Okul Aile Birliği

www.ualoab.org

© 2019 Üsküdar Amerikan Lisesi - Okul Aile Birliği