Galata-Tünel-Tarlabaşı Yürüyüş Turu

ÜAL velileri için planlanan 18 Mart 2019 Pazartesi tarihli turumuzda, deyim yerindeyse “Beyoğlu’nun arka sokakları”nı keşfedeceğiz

“Bu sefer çok farklı bir Beyoğlu programıyla karşınızdayız. Daha evvel pek çok kere gezdiğimiz Beyoğlu ve Galata’nın arka sokakları ile yakın yıllara kadar İstanbullulara bile ismi pek tekin gelmeyen Tarlabaşı Mahallesi’ni gezeceğiz. Bu geziyi ilk defa yapıyoruz. Eminiz çok beğeneceksiniz.”

Program:

 

Turumuz 09.00’da Taksim Metrosu’nun ŞİŞHANE ÇIKIŞI’ndaki GENÇLİK MERKEZİ önünden başlayacak.

 

Önce ülkemizin ilk modern belediyecilik kurumu olan Altıncı Daire’yi göreceğiz. 19. yy.da Avrupai bir semt olarak ortaya çıkan Pera’yı “Pera” yapan kararların alındığı bu güzel bina şehir tarihimizde çok önemli bir yere sahiptir. Ardından İstanbul’un en etkileyici binalarından birisi olan Frej Apartmanı’nın ilgi çekici hikayesini dinleyeceğiz. Büyük Hendek Sokak’tan Galata Kulesi’ne doğru yürürken Neve Şalom Sinagogu’nun da önünden geçeceğiz. Galata Kule meydanında kısa bir çay kahve molası verdikten sonra “apartman türü” binaların şehrimizdeki ilk örneklerinden birisi olan Barnathan Apartmanı’nı görerek Tünel Meydanı’na çıkacağız. Galata Mevlevihanesi, Tünel, İsveç Konsolosluğu ve Narmanlı Han’ı gördükten sonra Asmalı Mescid, General Yazgan Sokak ve Meşrutiyet Caddesi yoluyla Decugis Evi’ne ulaşacağız. Bu cadde Pera’nın en önemli otellerinin bulunduğu caddeydi ve 1800ler sonu 1900ler başı İstanbul’unun en turistik bölgesiydi. Kroecker-Novotni Oteli, Palazzo Korpi, Donizetti Apartmanı, “gerçek” Asmalı Mescid, Pera Palas Oteli, Büyük Londra Oteli, Bristol Oteli, Petit Champs de Mort bu bölgede göreceğimiz ve hikayesini dinleyeceğimiz yapılar olacak.

 

Öğle yemeğimizi Çerkes mutfağından değişik lezzetlerini tadacağımız Fıccın Restoran’da yiyeceğiz.

İstiklal Caddesi’ne paralel bir şekilde turumuza devam ederken Hazzopulo Geçidi, İngiliz Konsolosluğu, Parma Apartmanı, Pano Şaraphanesi, Tarihi Cumhuriyet Meyhanesi gibi yapıları/işletmeleri görerek Burhan Doğançay Müzesi’ne doğru yürüyeceğiz. Triandafilidis Apartmanı’na içeriden bakıp Doğançay Müzesi’ni gezeceğiz. Tarlabaşı mahallesi sokaklarında biraz yürüyüp ünlü Polonyalı şair ve milli kahraman A. Miskiewicz’in İstanbul’da kaldığı yıllarda yaşadığı evi; Adam Miskiewicz Müzesi, Süryani ve Rum Ortodoks Kiliselerini görerek turumuzu 16.00 civarında bitireceğiz.

Notlar:

- Katılımcı sayısı max. 25 kişi olacaktır.

- Üst yaş grubu katılımcılar yürüyüş turlarında gruba uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

- Tur boyunca katılımcıların rahatı ve yüksek tur kalitesi için kulaklık sistemi kullanılacaktır. (Ücrete dahil)

- Öğle yemeği bedeli tur fiyatına dahil değildir.

- Tur içindeki müze giriş ücretleri katılımcılara aittir. Müzeleri ziyaret edenler bu ücretleri öderler.

 

Ücret: 120 TL

Tura katılmak isteyen değerli velilerimiz ÜAL Okul Aile Birliği'nden Hülya Koca ile iletişime geçebilirler.

Hülya Koca  : 0 (532) 476 66 72

Dernek ofisi : 0 (216) 333 11 00 / 1159

E-posta        : dernek@uaa.k12.tr

Üsküdar Amerikan Lisesi   Okul Aile Birliği

www.ualoab.org

© 2019 Üsküdar Amerikan Lisesi - Okul Aile Birliği