Pierre Loti'den Ayvansaray'a Eyüp

ÜAL  velileri için planlanan 9 Kasım 2018 Cuma tarihli turumuzda, Eyüp bölgesindeki dini ve tarihi yapıları gezecek, yüzlerce yıllık hikayelerini hep beraber öğreneceğiz

İstanbul’un en kutsal semtidir Eyüp. Öyle ki, ismini anarken kısa kesip sadece Eyüp demeyiz; Eyüp Sultan’dır orası biz İstanbullular için. Hz. Muhammed’in sancaktarı ve İslam’ın en önemli karakterlerinden olan Halid bin Zeyd ebu Eyüp el Ensari Hazretleri’nin türbesi çevresinde gelişen büyük bir mezarlık ve o mezarlığa komşu olarak büyüyen bu mahalle; Sokullu Mehmet ve Lala Mustafa gibi Paşaların türbelerini buraya yaptırmalarından sonra zaman içinde Osmanlı devlet ricalinin şehirdeki en önemli kabristanı haline gelmiş ve günümüzde de İstanbul’un -Karacaahmet’le beraber- en önemli mezarlığı olma özelliğini korumaktadır.

Program:

 

Turumuz  09:30’da Eyüp Vapur İskelesi önünde grubun rehber ile buluşmasıyla başlar.

 

Günboyu sürecek olan bu keyifli yürüyüş turumuzda görmeyi/ziyaret etmeyi planladığımız yapılar şunlardır; Pierre Loti Tepesi, Tarihi Mezarlık, Bahariye Mevlevihanesi, Eyüp Sultan Camisi, Eyüp Türbeleri, Zal Mahmut Paşa Külliyesi, Feshane, Sahabe Türbeleri, Hz. Kaab Mescidi, İstanbul Surları, Blaherna Ayazması…

 

Öğle yemeğini Eyüp Hangah Restaurant’ta alacağız.

Turumuz 16:00 civarında Ayvansaray’da bitecektir.

 

Önemli: Eyüp Sultan muhafazakar karakterli bir semttir. Bu programda çok fazla sayıda türbe tarzı dini mekan ziyaret edilecektir. Kadın katılımcıların kıyafet tercihlerinde bunu göz önünde bulundurmaları önemlidir. Yanınızda bulunduracağınız bir eşarp veya şal bu mekanları ziyaret ederken rahat etmenizi sağlar.

 

Ulaşım: 08:30’da Üsküdar’dan kalkan Haliç vapuru 09:30’da Eyüp iskelesine yanaşır. Üsküdar - Kadıköy tarafından en hızlı ve rahat ulaşım için bu vapur önerilir. Dönüş için de aynı vapura Ayvansaray’dan binilebilir.

Notlar:

- Katılımcı sayısı max. 25 kişi olacaktır.

- Üst yaş grubu katılımcılar yürüyüş turlarında gruba uyum sağlama konusunda sıkıntı yaşayabilirler.

- Tur boyunca katılımcıların rahatı ve yüksek tur kalitesi için kulaklık sistemi kullanılacaktır. (Ücrete dahil)

- Öğle yemeği bedeli tur fiyatına dahil değildir.

- Tur içindeki müze giriş ücretleri katılımcılara aittir. Müzeleri ziyaret edenler bu ücretleri öderler.

 

Ücret: 120 TL

Tura katılmak isteyen değerli velilerimiz ÜAL Koruma Derneği'nden Hülya Koca ile iletişime geçebilirler.

Hülya Koca  : 0 (532) 476 66 72

Dernek ofisi : 0 (216) 333 11 00 / 1159

E-posta        : dernek@uaa.k12.tr

Üsküdar Amerikan Lisesi   Okul Aile Birliği   &   Koruma Derneği

ÜAL OAB sitemiz: www.ualoab.org

© 2019 Üsküdar Amerikan Lisesi - Okul Aile Birliği